RPH





RANCANGAN  PELAJARAN HARIAN KSSR BAHASA MALAYSIA TAHUN 1
Mata Pelajaran                            : Bahasa Malaysia Tahun 1
Tarikh                                         : 23-10-2012
Masa                                           : 4.10-4.40 p.m.
Tema                                          : Badan Sihat Otak Cergas
Tajuk                                          :  Unit 14     Saya Sihat
Fokus utama                               : 2.5.1 Membaca dan memahami maklumat dalam bahan
                                                             dengan betul.
Fokus sampingan                       : 1.2.6 Mendengar, memahami dan menyebut frasa dan
                                                              ayat tunggal dengan betul dan tepat.
Objektif                                      : Pada akhir pengajaran, murid-murid akan dapat :
                                                i) Mengelaskan jenis-jenis makanan kepada kategori makanan
                                                 yang betul.
                                                ii) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 jenis makanan dalam
                                                     setiap kategori makanan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Set induksi( 5minit )
1. Guru mempamerkan jenis-jenis makanan dengan slaid dan meminta murid cuba ingat   dalam masa 5 saat.
2. Guru menutup gambar pertama dan buka gambar kedua, menanya murid makanan apa    yang  hilang dalam gambar.


Gambar pertama                                                                 Gambar kedua




3. Bersoal jawab dengan murid untuk membawa masuk tajuk pengajaran hari ini.


Langkah Satu( 7minit )
1.Guru mempamerkan gambar pyramid makanan seimbang melalui slaid.


2. Murid diminta menyebut nama jenis makanan yang mereka tahu berdasarkan gambar.
3. Murid membaca maklumat dalam gambar.

Langkah dua( 5minit )
1. Guru menunjukkan gambar- gambar jenis makanan mengikut kategori makanan dan   memperkenalkan kepada murid.                      
2. Murid menyebut jenis makanan setiap kategori.

Langkah tiga( 8minit )
1.Murid dibahagi kepada  4 kumpulan.
2. Setiap kumpulan diberikan kad-kad gambar makanan.
Kad gambar



3. Murid diminta berbincang dan mengelaskan makanan mengikut kategori yang betul.
4. Guru berbincang jawapan dengan murid.

Penutup( 5minit )
1. Guru memyoal soalan untuk membuat pengukuhan.
2. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid supaya murid menyiapkan lembaran kerja di rumah.
  

Elemen merentas kurikulum (EMK) :
Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Penilaian Pengajarandan Pembelajaran :
Murid boleh mengelaskan jenis-jenis makanan kepada  kategori makanan yang betul.

Nilai murni : Menjaga kesihatan diri
Refleksi :

No comments:

Post a Comment